Component ile Group Arasındaki Farklar

Sketchup’ta çizim yaparken kullandığımız iki seçenek olan Component ve Group arasında ilk bakışta belli olmayan ama teknik açıdan önemli farklar bulunuyor. Herşeyden önce, ikiside model içerisinde bulunan çizgi ve yüzeyleri tek parça haline getirmek amacı ile kullanılıyor.

Ortak özelliklerin ikincisi ise, component ya da group yapılmış olan çizgi ve yüzeyler, diğer çizgi, yüzey ve objeler (component veya group) ile etkileşime girmiyor.

Group, adından da anlaşılabileceği gibi, seçimi bir arada tutmayı sağlıyor. Ben bu seçeneği genelde anlık olarak çizdiğim şeyleri diğerlerinden ayırt etmek için kullanıyorum. (Mesela,  bir evin çatısını ayrı olarak düzenlemem gerektiğinde, çatıyı duvarlardan ayırt etmek için component ile uğraşmıyorum. İşim bittiğinde tek parça kullanacağımdan grouplamak daha kolay geliyor.) Group ile yapabileceğimiz başka birşey yok.

Seçtiğiniz bölüme sağ tıklayıp "Make Group" demeniz yeterli.

Seçtiğiniz bölüme sağ tıklayıp “Make Group” demeniz yeterli.

Component ise Group’tan farklı olarak birkaç özellikle beraber geliyor. Bunları sıralayacak olursak;

  • İki farklı isimlendirme seçeneğiniz bulunuyor. İlki “Definition Name”. Definition Name, component yapılan objenin obje kütüphanesinde görüntülenen adını tanımlamayı sağlıyor. Çizimde kullandığınız tüm kapılara bu sayede aynı adı verebiliyorsunuz. İkincisi ise tüm objelerde benzersiz olan “Name”. Sketchup çiziminiz içerisinde bulunan her kapının Sketchup’ın tanıyabileceği farklı isimleri olmalı. Name değişkeni ile bunu ayarlayabiliyorsunuz. Evin içerisinde bulunan kapıları “Mutfak Kapısı” ya da “Salon Kapısı” diye birbirinden ayırt edebileceğiniz bölüm bu.
  • Componentlar kopyalandığında birbirinin aynısı olurlar. Herhangi bir kopyada değişiklik yaptığınızda diğer kopyalara da aynı değişiklikler uygulanır.
Entity Info penceresine ulaşmak için Window > Entity Info'ya tıklayın.

Entity Info penceresine ulaşmak için Window > Entity Info’ya tıklayın.

  • Componentları ayrı dosya olarak kaydedebiliyorsunuz. Örneğin, çizdiğiniz bir masayı daha sonra kullanabilmek için ayırt etmek istiyorsunuz. Masayı component yaptıktan sonra sağ tıklayıp “Save As” seçeneğine tıklayıp istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. (Ayrı dosyada bulunan çizimi düzenlediğinizde ana dosyadaki objede güncellenebiliyor. Bunun için objeye sağ tıklayıp “Reload” seçeneğini kullanabilirsiniz)
  • Componentlar 3D Warehouse’ta paylaşılabiliyor. Salona çizdiğiniz koltuğu zaman kaybetmeden paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Ortak özellikleri ise şunlar;

  • Her ikiside hareket ettirmemek ya da çevirmemek için kilitlenebiliyor. (Sağ tık menüsünde “Lock” seçeneğini kullanın)
  • Outliner içerisinde ayırt etmek için isimlendirebiliyorsunuz. (Entitiy Info’da “Name” değişkenini değiştirebilirsiniz)
  • Her ikisininde ölçeklendirmesini en baştaki haline alabilirsiniz. (Ölçeklendirdiğiniz group ya da component’a sağ tıklayın. “Reset Scale” deyin.)

Group ve Component çizimi kolaylaştırmak için bulunan kullanışlı iki araç. Çizimlerinizde kullandığınızda vazgeçemeyeceğiniz özelliklerden olacağı kesin.

Yazıyı faydalı bulduysanız diğerlerinin haberdar olması için paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*