Curviloft ile Karmaşık Modelleri Daha Kolay Oluşturabilirsiniz

Fredo6 isimli SketchUcation Forum üyesinin geliştirdiği bu eklenti sayesinde sadece kaba taslak çizimi oluşturarak karmaşık objeler modelleyebilirsiniz. En başta yapmanız gereken tek şey Line, Arc araçlarını kullanarak tel kafes halinde modelin bir kopyasını oluşturmak. Eğer oluşturduğunuz kaba taslakta bir sorun yoksa (Örneğin; tüm çizgiler birbiriyle birleşmiyorsa) sonrasını Curviloft hallediyor.

     En başta bulunan buton, sadece tek eksene paralel olan çizgiler oluşturduğunuzda kullanılabiliyor.

Ortada bulunan buton, iki ya da daha fazla yüzeyin belirtilen yol üzerinde birleştirilmesine olanak veriyor.

Sonda bulunan buton ise birden fazla eksende oluşturduğunuz çizgileri birleştirmek için kullanılıyor.

Yalnız eklentinin çalışmadığı zamanlar olabiliyor. Genelde modelinizde bulunan ufak hatalar dolayısıyla meydana geliyor. Bunlardan bazıları;

  • Eğer çiziminizde bulunan çizgiler arasında ufak açıklıklar bulunuyorsa, ya da diğer bir deyişle kapalı bir şekil değil ise önizleme bölümünde hata ile karşılaşırsınız.
  • Oluşturduğunuz çizgilerden herhangi birini/birkaçını düzenlemek için Group/Component oluşturduysanız, Explode işlemini yaptığınızdan emin olun.

(Bugün hazırladığım videoda en sonda bulunan butonu kullanacağım, ancak kaba taslak bölümünü nasıl oluşturduğumu göstermedim :D. Çünkü çizim ortalama bir saatimi aldı…)

Araba parçaları gibi birden çok eksende eğime sahip olan şekiller için Curviloft eklentisinde bulunan en sondaki butonu kullanacağım. Sizde benzer bir çalışmayı bilgisayarınızda yapabilirsiniz.

Video:

1 Comment on Curviloft ile Karmaşık Modelleri Daha Kolay Oluşturabilirsiniz

  1. erkan bostancı
    16 Kasım 2014 at 15:17

    teşekürller

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*