Safranbolu Evi – Render

Geçenlerde arkadaşlardan birinin ricası ile modellediğim bir evin renderını paylaşmak istiyorum. Modeli hazırlamam yaklaşık olarak 4 saatimi aldı. Model için kullandığım referans resim ise şöyle:

Referans Resim

Bu modeli hazırlarken pek sık kullanmadığım bir yönteme başvurdum, kullandığım yöntem ise Sketchup içerisinde bulunan Match Photo özelliği. Dosyanın Sketchup içerisindeki görünümü ise şöyle:

Sketchup Çizimi

Ve en son olarak render (Ufak tefek hataları düzelttim):

Render - Yeni

Önceki hali:

Render - Eski

4 Comments on Safranbolu Evi – Render

 1. Mehmet Aslaner
  15 Ocak 2012 at 18:41

  pekala orjinal doku yu renderer lasak olmuyormu,ben kendi çalışmamda denedim fotoğraftan rasgele tekrarlar falan doku olup renderer yapmaya başladı,,selamlar

  Cevapla
  • tarkan255
   15 Ocak 2012 at 23:09

   İsterseniz orjinal texture resmini renderınızda materyal olarak kullanabilirsiniz. Ancak çevrede bulunan objeler ile etkileşimi biraz daha rahat olması açısından materyal ayarları içerisinde texture kullanmamanız renderlarınızın daha hızlı sonuçlanmasını sağlar, deneme renderlarınızı bu şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum.

   Cevapla
 2. Mehmet Aslaner
  16 Şubat 2012 at 15:49

  sketchup 8 indirip kurdum 6 yı kaldırdım skp dosyaları bilinmeyen oldular 8 i varsayılan olarak ayarlayamıyorum sketchup exe adlı ikonu tıklıyorum program listemde görünmüyor ki varsayılan olarak atayayım.yardım edermisiniz..selamlar

  Cevapla
  • tarkan255
   16 Şubat 2012 at 20:54

   Herhangi bir Sketchup çizimine sağ tıklayın, Birlikte Aç > Varsayılan Programı Seç deyin, açılan pencereden Gözat butonu ile Sketchup.exe’yi Program Files > Google > Google Sketchup 8 klasörü içerisinden seçin. Sorununuz çözülecektir.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın