Sketchup’ta Çizim Hassasiyeti Nasıl Değiştirilir?

Çizimi yapılan fikrin türüne göre, çizimde kullanılan ölçek hassasiyeti ayarlanır. Bunun amacı, taslak çizim yapılıyorsa küsüratlı uzunluklarla uğraşmamak ya da çok detaylı makine çizimi için ince hesaplanmış ölçü girmek gerekebilir. Sketchup, gözle görülmeyen, üç boyutlu düzlemde bulunan noktaların sıklığını ayarlayarak amacımıza kolay yoldan ulaşmamızı sağlar. Modeli daha hassas çizim yapmaya ayarlamak, çizimde karşılaşılan hataların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Peki çizimde ayarlama yapılmadığında karşılaşılan hata nedir diye soracak olursanız, Sketchup’ın gözle görülmeyen noktaların sıklığını ayarlamasından kaynaklandığını söylemeliyim. Sorunun kaynağı, kırmızı eksende 2,378cm’de bulunmasını istediğimiz noktanın 0,01cm hassasiyete sahip çizimde 2,38cm’e yuvarlanıyor olmasıdır. Makine çizimlerinde çok önemli olan ölçülerde çizim yapamıyor olmak çok büyük bir sorun aslına bakılacak olursa. 3 boyutlu yazıcılardan yazdırılıp kullanılacak modellerde hata oranı 0’a yakın olmalı, eğer örnek vermek gerekirse.

Gereken ayarlamaları bu pencereden yapıyoruz.

Gereken ayarlamaları bu pencereden yapıyoruz.

Yukarıdaki ayar penceresine ulaşabilmek için Sketchup penceresinden; Window > Model Info seçeneğini seçin. Ardından soldaki listede bulunan “Units” sekmesine tıklayın. Yukarıdaki ayarlara ulaşacaksınız.

Gel gelelim hangi ayarın ne işe yaradığını nereden bileceğiz? Açıklayayım.

İki ana başlıkta hassasiyet ayarı yapılabiliyor; Length Units bölümü ile iki nokta arasındaki uzunluğun hassasiyetini, Angle Units bölümü ile iki nokta arasındaki açının hassasiyetini ayarlayabilirsiniz.

Length Units bölümünde;

  • Format bölümünde bulunan iki liste ile hangi ölçü birimini kullanacağımızı seçiyoruz. (Soldaki liste genel sınıflandırmayı seçmeyi, sağdaki liste standart ölçü birimlerinden birini seçmeyi sağlıyor.)
  • Precision bölümü ise, Sketchup’ın 1 birimlik uzunluğu kaç parçaya bölüp hesaplama yapacağını seçmemize olanak veriyor. Diğer bir değişle virgülden sonra kaç sıfır ekleyeceğimizi buradan belirliyoruz.
  • Enable length snapping seçeneği, Sketchup’ın hangi aralıklarla uzunluk tahmini yapacağını belirlemeye yarıyor. (Bu arada Snap; kapma, yakalama manasına geliyor) Etkin olduğu sürece belirlenen aralıklarla noktalar “yakalanıyor”.
  • Display units format, çizimde kullandığımız birimi, uzunlukların yanında gösterip göstermeme ayarını yapmamızı sağlıyor.
  • Force display of 0″ ise İngiliz ölçü birimi olan inç + feet ölçü birimi yerine sadece feet şeklinde uzunlukları göstermeyi sağlıyor.(Metrik ölçü birimi kullanıyorsanız etkin olmuyor bu yüzden)

Angle Units bölümünde;

  • Precision, uzunluk bölümünde olduğu gibi, hassasiyet ayarı yapmamızı sağlıyor. Sketchup’ın 1 birimlik açıyı kaça bölüp hesaplaması gerektiğini ayarlıyoruz.
  • Enable angle snapping seçeneği, istenilen açıların katlarında yakalama işlemi yapmayı sağlıyor.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin. Özel iletişim için iletisim@sketch3d.org adresini ya da sketch3dcontact@gmail.com adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*